Dzięki zestawieniom, takim jak barometr zawodów, możemy sprawdzić, które profesje zagwarantują mieszkańcom Gdańska zatrudnienie w najbliższym czasie. Do zawodów skrajnie deficytowych, gdzie jest zdecydowanie najciężej o pracownika, zaliczono przedstawicieli sektora budowlanego, transportowego oraz usług. Ofert pracy w Gdańsku nie zabraknie zatem dla cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy, murarzy, tynkarzy, robotników, kierowców samochodów ciężarowych i autobusów, magazynierów oraz sprzedawców i kasjerów. Duży deficyt dotyczy też sprzątaczek, pokojówek, spawaczy oraz nauczycieli praktycznej nauki zawodu.
Braków kadrowych ciąg dalszy…
Spośród reprezentantów branży budowlanej, którzy mogą przebierać w ofertach pracy w Gdańsku, warto wymienić także monterów konstrukcji metalowych i instalacji budowlanych, mechaników sprzętu do robót ziemnych, pracowników robót wykończeniowych oraz inżynierów budownictwa i kierowników budowy. Pracodawcy mają spore trudności w rekrutowaniu fachowców, takich jak m.in. ślusarze, lakiernicy, blacharze czy mechanicy. Ponadto pracy nie brakuje dla piekarzy i cukierników, jak również kelnerów i barmanów.
Deficyt odczuwają też służby mundurowe oraz oświata (brakuje m.in. nauczycieli przedszkolnych i nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących). Znajdą się wakaty dla recepcjonistów, handlowców, teleankieterów, spedytorów oraz zaopatrzeniowców. Gdański rynek pracy cierpi również z powodu deficytu pielęgniarek, położnych oraz listonoszy i kurierów. Etaty w Gdańsku czekają na projektantów wzornictwa przemysłowego, programistów, projektantów i administratorów baz danych, lektorów języków obcych, pracowników sprzedaży internetowej i obsługi klienta.
Dlaczego trudno o pracownika?
Przyczyny tego problemu są złożone. Dlaczego pracodawcom tak ciężko o dobrych pracowników?
Barometr zawodów powinien być wskazówką dla osób, które nie potrafią znaleźć pracy w Gdańsku. Tego rodzaju zestawienia mogą stanowić wskazówkę dotyczącą kierunku przekwalifikowania się.