Karierę w policji mogą rozpocząć osoby spełniające pewne kryteria. Zgodnie z ustawą o Policji z dnia 6 kwietnia 1990 roku kandydaci do służby muszą:
Rekrutacja do policji składa się z kilku etapów. Kandydaci powinni rozpocząć od złożenia wszystkich dokumentów w odpowiedniej jednostce policyjnej. Po pozytywnym rozpatrzeniu aplikacji, chętni są zapraszani na test wiedzy, który obejmuje 40 pytań z zakresu funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz z zakresu bezpieczeństwa publicznego.
Kolejny etap to test sprawnościowy, mający na celu zweryfikować szybkość, zwinność, siłę oraz wytrzymałość przyszłych policjantów. Kandydaci muszą także zaliczyć test MultiSelect, badający predyspozycje intelektualne oraz osobowościowe. Oprócz tego przeprowadzana jest rozmowa kwalifikacyjna, pozwalająca ocenić społeczne postawy chętnych do pracy w policji. Ostatnia część to komisja lekarska, podczas której lekarze zaopiniują, czy nie ma żadnych zdrowotnych przeciwwskazań do wykonywania zadań na służbie.
Podczas rekrutacji do pracy w policji wymaga się następujących dokumentów:
Udając się na rozmowę, należy mieć ze sobą dowód osobisty oraz książeczkę wojskową (jeśli jest). Formularze można ściągnąć w formacie PDF ze strony http://praca.policja.pl/. W podaniu należy wymienić konkretną jednostkę, w której kandydat chce rozpocząć służbę.
Praca w policji w Gdańsku i na terenie całego kraju zapewnia nie tylko stabilność zatrudnienia i wynagrodzenia. Zatrudnienie w służbach umundurowanych daje możliwość rozwoju osobistego dopasowaną do własnych zainteresowań. Policjanci mogą sprawować wiele różnych funkcji w zależności od predyspozycji, posiadanego wykształcenia oraz stopnia wywiązywania się z obowiązków służbowych.
Karierę policjantów dokładnie określa się poprzez poszczególne szczeble w hierarchii policyjnej. Wraz z awansami zdobywa się poszczególne stopnie policyjne, pogrupowane w następujące korpusy: szeregowi (posterunkowy, starszy posterunkowy), podoficerowie (sierżant, starszy sierżant, sierżant sztabowy), aspiranci (młodszy aspirant, aspirant, starszy aspirant, aspirant sztabowy), młodsi oficerowie (podkomisarz, komisarz, nadkomisarz), starsi oficerowie (podinspektor, młodszy inspektor, inspektor) oraz generałowie (nadinspektor, generalny inspektor).