Lotnisko w Gdańsku jest trzecim pod względem liczby operacji portem lotniczym w Polsce. Zatrudnienie znajduje w nim kilka tysięcy osób, zajmujących różne stanowiska i posiadających odmienne kwalifikacje. Zwykle jest to praca, która wymaga od kandydatów nie tylko umiejętności interpersonalnych, ale również znajomości języków obcych. Sprawdź, czy możesz znaleźć zatrudnienie na lotnisku.
Lista stanowisk pracy na lotnisku jest bardzo długa. Możemy podzielić je na te, które wiążą się z obsługą pasażerów, działalnością dotyczącą infrastruktury oraz obsługą samolotów.
Do tej pierwszej kategorii zaliczamy między innymi agentów obsługi pasażerskiej, pracowników informacji lotniskowej, kasjerów, kierowców, kucharzy, kelnerów, sprzedawców, ochroniarzy, celników i innych pracowników odprawy czy asystentów pasażerów niepełnosprawnych.
Jeśli chodzi o obsługę lotniska i samolotów, na liście stanowisk znajdują się piloci i stewardessy, a także pracownicy obsługi naziemnej, logistycy, spedytorzy, księgowi, pracownicy administracyjny, kadrowi, rzecznicy prasowi, magazynierzy, bagażowi, osoby sprzątające i wykonujące prace porządkowe. Na lotnisku pracę znajdują też dyspozytorzy lotniczy, inżynierowie i mechanicy.
Jak widzimy, w Gdańsku lotnisko daje sporo możliwości zatrudnienia. Wiadomości o bieżących rekrutacjach możemy znaleźć na przykład za pośrednictwem strony lotniska (zakładka: „Praca”).
Oferty pracy Portu Lotniczego Gdańsk pojawiają się również na stronie urzędu pracy czy w wyszukiwarkach internetowych.
Warunki stawiane przed kandydatami na pracowników lotniska wiążą się ściśle ze specyfiką danego stanowiska. W większości przypadków wymagana jest jednak dobra organizacja pracy, komunikatywność, znajomość języków obcych przynajmniej na poziomie komunikatywnym, wysoka kultura osobista, umiejętność pracy pod presją czasu, odporność na stres, łatwość w nawiązywaniu kontaktów oraz samodzielność i zaradność.
Zgodnie z przeprowadzonym w 2017 r. Ogólnopolskim Badaniem Wynagrodzeń, mediana miesięcznych zarobków w przemyśle lotniczym wynosi 4800 zł brutto. Należy jednak pamiętać, że zarobki dyspozytora lotniczego mogą się znacznie różnić od tych pobieranych na przykład przez pilotów.
Oto kilka przykładowych median miesięcznego wynagrodzenia brutto dla poszczególnych stanowisk: