Według internetowego Słownika Języka Polskiego PWN medycyna pracy to: „dział medycyny zajmujący się leczeniem chorób spowodowanych szkodliwymi warunkami pracy”. Lekarze medycyny pracy przeprowadzają diagnostykę pacjenta, wyznaczają odpowiednie leczenie oraz prowadzą działania profilaktyczne, mające na celu zapobieganie chorób zawodowych. Nie każdy doktor ma prawo do wystawiania zaświadczeń o braku przeciwwskazań do wykonywania danej profesji. Orzeczenia mogą być wydawane tylko przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje.
Do lekarza medycyny pracy są kierowane osoby, które właśnie rozpoczynają pracę w danej firmie. Przeprowadza się wtedy tak zwane badania wstępne. Zakres analiz będzie się różnił w zależności od zajmowanego stanowiska. Każdy zawód ma bowiem inną specyfikę. Lekarz medycyny pracy, otrzymując dokładny opis stanowiska, jest w stanie określić, co należy sprawdzić. Badania np. dla górników będą się znacznie różniły od analiz, jakie wykonuje się w przypadku pracy nauczyciela.
Kolejnym rodzajem badań są badania okresowe obowiązkowe dla wszystkich osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę. Mają one za zadanie ocenić, czy stan zdrowia pracownika nie pogorszył się i czy nadal może wykonywać swoje zadania. Ich częstotliwość określa lekarz. W dniu przeprowadzania analiz, pracownik ma prawo do dnia wolnego. Badanie najczęściej nie zajmuje dużo czasu, dlatego w większości przypadków po wizycie u lekarza zatrudnieni wracają do miejsca pracy. Jeśli okaże się, że podwładny nie jest już w stanie wypełniać obowiązków, przełożony powinien oddelegować go na inne stanowisko. Wszystkie zaświadczenia oraz orzeczenia lekarskie muszą być przechowywane przez pracodawców w aktach pracowniczych. Zatrudniony, który ne zgadza się z decyzją lekarza medycyny pracy, może odwołać się w terminie 7 dni od otrzymania postanowienia.
Kolejnym typem badań są badania kontrolne. Według artykułu 229. Kodeksu pracy pracownicy są zobowiązani udać się do lekarza po zwolnieniu lekarskim, które trwało dłużej niż 30 dni. Skierowanie do lekarza powinien dostarczyć podwładnemu pracodawca. Wszystkie badania są przeprowadzane na koszt przedsiębiorcy.
Osoby, które rozpoczynają pracę, muszą udać się do lekarza medycyny pracy. Badania wysokościowe w Gdańsku np. do pracy na rusztowaniach, należy wykonać u specjalisty. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników z 30 maja 1996 roku, skierowanie powinno zawierać następujące informacje:
Profesjonalni kierowcy, np. autobusów, przed przystąpieniem do pracy muszą przejść odpowiednie badania. Psychotesty dla kierowców w Gdańsku można wykonać w wielu ośrodkach, w których przyjmują lekarze medycyny pracy. Podczas wizyty sprawdzany jest wzrok (widzenie obuoczne, zmierzchowe), wykonywane są badania neurologiczne, które mają na celu zweryfikować szybkość reagowania.
2 Comments
Jakiego lekarza medycyny pracy polecacie w Gdańsku?
W Gdańsku jest wiele placówek, w których przyjmują lekarze medycyny pracy. Wybór jest duży, można się posiłkować portalem znanylekarz.