Barman, sprzedawca, a może doradca klienta? Studenci z Gdańska mają wiele możliwości znalezienia pracy. Podpisując umowę, powinni jednak pamiętać o swoich prawach i obowiązkach na rynku pracy.
Przedsiębiorcy chętnie zatrudniają osoby posiadające status studenta. Zgodnie z przepisami, podpisując z nimi umowę zlecenie, pracodawca nie ma obowiązku odprowadzać za nich do ZUS-u składek na ubezpieczenie społeczne.
Z uwagi na brak doświadczenia, niektórzy studenci godzą się na niższą pensję niż pracownicy z dłuższym stażem. Te dwa czynniki wpływają na obniżenie kosztów zatrudnienia osób o statusie studenta, a więc oznaczają oszczędność dla firmy.
Przeglądając oferty pracy dla studentów, młodzi ludzie powinni jednak pamiętać o swoich prawach. Zatrudniając się na podstawie umowy zlecenie w systemie prowizyjnym, nie mogą otrzymywać wynagrodzenia niższego, niż określa to ustawa o minimalnej stawce godzinowej na dany rok kalendarzowy. W 2019 r. stawka wynosi 14,70 zł za godzinę brutto.
Praca dla studentów oznacza często nie tylko polepszenie ich sytuacji finansowej. Im wcześniej nabywają pierwsze doświadczenie zawodowe, tym łatwiej będzie im sprostać wymogom rynku pracy w przyszłości.
Wymarzona studencka praca musi spełniać kilka warunków. Osobom uczącym się w trybie dziennym zależy przede wszystkim na elastycznym grafiku, który mogą dostosować do planu zajęć na uczelni.
Dla takich osób ważna jest również możliwość uzyskania urlopu w czasie sesji egzaminacyjnej. Warto pamiętać, że zwykle jest to okres wytężonej nauki i podwyższonego stresu, należy zatem rozsądnie zaplanować ten czas. Prócz pracy i nauki organizm będzie potrzebować również czasu na regenerację.
Szukając w Gdańsku pracy dla studentów dziennych, zwróćmy uwagę na to, czy pracodawca już na etapie rekrutacji wymaga od kandydata zgody na nadgodziny. W większości przypadków studia powinny być kwestią priorytetową. Zwracajmy uwagę na te oferty, które w nagłówkach bądź treści zawierają takie wyrażenia, jak „niepełny etat”, „praca dorywcza” czy „godziny do ustalenia”.
Najwięcej ofert dla studentów z okolic Gdańska dotyczy drobnych prac fizycznych – roznoszenia ulotek, dowożenia posiłków, zawodu hostessy czy kasjera. Jednak zdarzają się również ogłoszenia pracy dla studentów, dzięki którym ci mogą rozwijać swoje zainteresowania związane z wybranym kierunkiem kształcenia. Staż w marketingu, pomoc kucharza, opiekun wycieczki szkolnej, obsługa klienta – możliwości jest całkiem sporo.
W bardziej komfortowej sytuacji pod względem możliwości zatrudnienia są osoby, które uczęszczają na zajęcia jedynie w weekendy bądź wieczorami. W Gdańsku pracę dla studentów zaocznych oferuje bardzo wiele przedsiębiorstw. „Poszukiwany manager perfumerii”, „Szukamy doradcy klienta”, „Zatrudnię przedstawiciela handlowego”, „Konsultant ds. telefonicznej obsługi klienta”, „Pracownik magazynu”, „Pomoc przy inwentaryzacji”, „Zatrudnimy modelkę” – to tylko kilka przykładów ogłoszeń.
Odpowiadając na jedno z nich, zwróćmy uwagę na wymagania względem kandydata na dane stanowisko. Przy pracy z żywnością konieczne jest przedstawienie ważnego orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych (dawnej książeczki sanepidu). By pracować w niektórych zawodach, potrzebne jest uzyskanie uprawnień. Brak doświadczenia nie przekreśla jednak szans na zatrudnienie – w wielu przypadkach szkolenie nowych osób odbywa się w miejscu pracy.
Warto pamiętać, że oferty ciekawej pracy dla studentów w Gdańsku pojawiają się sezonowo. Z uwagi na bliskość morza, w wakacje do miasta przyjeżdża wielu turystów. Jest to czas, w którym restauracje, kawiarnie i wszelkiego rodzaju punkty usługowe potrzebują więcej rąk do pracy. Jeśli lubimy kontakt z ludźmi, możemy spróbować swoich sił jako uliczni sprzedawcy, pracownicy lodziarni czy cukierni albo – po uzyskaniu uprawnień – ratownicy.
Jak znaleźć zatrudnienie w Gdańsku? Pracy student może szukać za pośrednictwem portali internetowych, a także poprzez Powiatowy Urząd Pracy, który dodatkowo udzieli nam informacji o możliwych dotacjach unijnych, szkoleniach, ofertach dla młodych przedsiębiorców, ulgach podatkowych i innych uprawnieniach.