Pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, przysługuje urlop wypoczynkowy, którego wymiar jest uzależniony od stażu pracy. Do okresu zatrudnienia wliczają się ukończone szkoły. Idąc tym tokiem dedukcji, 20 dni urlopu, należy się pracownikowi zatrudnionemu do 10 lat. Po upływie tego okresu przysługuje urlop w wymiarze 26 dni. Osoby, które ukończyły szkołę wyższą, mają automatycznie naliczone 8 lat pracy. Do okresu zatrudnienia wlicza się też szkoła policealna (6 lat), ogólnokształcąca (4 lata) oraz zawodowa (5 lat) w przypadku absolwentów równorzędnych szkół zawodowych.
Wolnymi dniami należy dysponować w taki sposób, aby pracownik przynajmniej raz do roku poszedł na minimum dwutygodniowy urlop. Informacja o obowiązku nieprzerwanego wypoczynku jest zawarta w Kodeksie pracy. Dlaczego warto wykorzystywać prawo do odpoczynku?
Osoby, które nie wykorzystały urlopu wypoczynkowego z uwagi na rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę, otrzymują ekwiwalent pieniężny. Pamiętajmy również o tym, że pracownicy na określonych zasadach mogą korzystać z urlopu okolicznościowego (np. w przypadku śmierci członka rodziny), urlopu macierzyńskiego, ojcowskiego i wychowawczego, a także z urlopu na żądanie. Pracodawcy godzą się też na urlopy bezpłatne.
Trudności z wyegzekwowaniem należnych dni wolnych, mogą stanowić motywację do szukania nowej pracy w Gdańsku. Nieprzestrzeganie praw pracowniczych w obszarze udzielania urlopów należy do najczęstszych nadużyć, jakich dopuszczają się pracodawcy.