Szukanie odpowiedniej kadry może być bardzo wyczerpujące, czasochłonne i kosztowne. Prowadzenie rekrutacji zewnętrznej często wymaga podjęcia współpracy z biurem pośrednictwa pracy, serwisem internetowym lub łowcą talentów. Na pewno pracodawca musi się wykosztowywać.
Z kolei korzyścią jest fakt, że prawdziwi profesjonaliści są w stanie dotrzeć do znakomitych kandydatów i od razu zweryfikować ich umiejętności. Doświadczony rekruter sprawdzi kompetencje językowe i przeprowadzi testy osobowościowe. Obecnie headhunterzy szukają ekspertów poprzez portale biznesowe i media społecznościowe. Pracownicy o wąskiej, a zarazem bardzo pożądanej specjalizacji, często bywają wykupywani przez konkurencję.
Najpopularniejszym sposobem szukania kandydatów do pracy w Gdańsku pozostają serwisy internetowe. Mają one największy zasięg, a zainteresowanie ogłoszeniem zależy w dużej mierze od tego, jak dalece atrakcyjna jest jego treść, w jaki sposób opisane są warunki zatrudnienia i oczekiwania wobec kandydatów.
Gdy poszukiwani są potencjalni kierownicy, to warto najpierw pomyśleć o długoletnich pracownikach. Na stanowiskach menedżerskich najlepiej zatrudniać osoby sprawdzone, które można uznać za lojalne. Z drugiej strony, zatrzymanie dopływu nowych talentów może hamować rozwój firmy.
Wielu pracowników decyduje się na inne stanowisko lub dział, ponieważ czują się wypaleni, a taka zmiana bywa dla nich satysfakcjonująca, nawet jeśli nie wiąże się z wyższą pozycją w strukturze firmy. Nowe wyzwania bywają sposobem na podniesienie wydajności.
Polecenie znajomego do pracy to zupełnie coś innego niż protekcja. Płatne rekomendacje stają się standardem w korporacjach. Oczywiście najwięcej może zarobić pracownik, który poleci kandydata na stanowisko kierownicze lub specjalistę posiadającego bardzo pożądane kompetencje. Takie rozwiązanie przynosi korzyści zarówno zatrudnionym, jak i firmie, która może skrócić proces rekrutacji. Jak widać, czasem szukanie ofert pracy w Gdańsku warto rozpocząć od znajomych z branży.