Zapotrzebowanie na większą liczbę pracowników państwowych związane jest z napływem dużej ilości cudzoziemców chętnych do podjęcia pracy w Polsce. W Gdańsku liczba osób przybywających zza granicy jest tak duża, że potrzebne było zwiększenie sił pracowników urzędowych, aby przyspieszyć proces legalizacji pobytu.
Pod koniec lutego 2018 przyjęto do pracy w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim dziesięciu nowych pracowników. Dodatkowym wsparciem dla nich jest z kolei 31 stażystów. Wszyscy odpowiedzialni są za legalizację pobytu cudzoziemców. To znacznie przyspiesza sam proces, ponieważ nie trzeba teraz czekać miesiącami na legalizację.
Dzięki zwiększeniu liczby urzędników znacznie skrócił się czas oczekiwania zarówno na legalizację pobytu, jak i na pozwolenia na pracę. Kolejne poszerzanie wakatów w planach ze względu na coraz większy napływ cudzoziemców. Większość etatów finansowanych jest w ramach tzw. robót publicznych przez Gdański Urząd Pracy.
Dodatkowo Gdański Urząd Pracy podjął się sfinansowania stypendiów dla stażystów, którzy zdobywają kwalifikacje zawodowe w wydziale dla cudzoziemców oraz w finansowo-budżetowym, infrastrukturalnym, kadrowym i organizacyjnym.
Staż przewidziany jest na okres 6 miesięcy, a wysokość stypendium to 997 zł oraz bilet komunikacyjny upoważniający do korzystania z gdańskiego ZTM za darmo.
W samym Gdańskim Urzędzie Pracy w 2017 złożono 62806 oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom. Wynika to z faktu, że gdańscy przedsiębiorcy coraz częściej nie mają wyboru i muszą zatrudniać cudzoziemców, gdyż Polacy nie chcą podejmować określonych prac.
Problem braku pracowników widoczny jest nie tylko wśród fachowców, robotników, ale także widoczny jest wśród osób z wykształceniem wyższym w grupie specjalistów i managerów posiadających wysokie kwalifikacje.