Likwidacja szkół gimnazjalnych wywołała małą rewolucję w polskim szkolnictwie. Wielu nauczycieli początkujących i bardziej doświadczonych zostało na lodzie z powodu nowej reformy edukacji. Obecnie mają oni trudności ze znalezieniem zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy. Jak nauczyciele mają odnaleźć się w tej sytuacji?
Poszukiwanie pracy w szkole różni się nieco od nowoczesnych technik. Na portalach internetowych dość rzadko pojawiają się ogłoszenia o pracę zamieszczane przez placówki oświatowe.
Jak zatem szukać pracy w szkole?
Metod szukania pracy w edukacji jest kilka m.in. przeglądanie biuletynu informacji publicznej, specjalnej bazy z ofertami pracy dla nauczycieli i ogłoszeń na forach, wizyty w szkołach czy poczta pantoflowa. Najskuteczniejszą z nich jest mimo wszystko osobiste wręczanie życiorysu do rąk dyrekcji wybranej placówki oświatowej. Ta praktyka ma rację bytu, ponieważ system elektronicznej rekrutacji w szkołach nie należy do najbardziej preferowanych narzędzi komunikacji z kandydatami.
Obiegówkę z podaniami o pracę dobrze rozpocząć jeszcze przed wakacjami. Warto ponadto odwiedzać regularnie kuratoria oświaty oraz działy edukacji lokalnych jednostek samorządowych. Tam bowiem często spływają informacje ze szkół o dostępnych etatach.
Osoby szukające pracy w tej branży muszą kierować się niemal obsesyjnym pragnieniem bycia konsekwentnym w działaniu. Dzięki powtarzaniu tej czynności systematycznie mogą odnieść sukces szybciej, niż im się wydaje. Czasami trzeba wpaść z wizytą do kilkudziesięciu placówek, by uzyskać wreszcie odpowiedź pozytywną. Stąd nie należy podupadać na duchu po kilku niepowodzeniach, tylko dostosować się do skomplikowanej specyfiki tej branży.
Podanie o pracę w szkole
Profesjonalne przygotowanie dokumentów aplikacyjnych jest kluczem do sukcesu. Podanie jest pismem urzędowym, które musi zawierać prośbę do dyrektora placówki o rozważanie naszej kandydatury na stanowisku nauczyciela.
Dokument powinien być napisany prostym językiem pozbawionym błędów ortograficznych, stylistycznych i interpunkcyjnych. Forma ma być przejrzysta, a treść przedstawiona w sposób zwięzły i konkretny. Wzorowy wniosek składa się z elementów zachowanych w stałej kolejności:
Podanie koniecznie trzeba podpisać, a następnie dostarczyć go z innymi dokumentami do szkół.