Najpopularniejsze badanie rynku pracy i zapotrzebowania na poszczególne zawody, czyli Barometr Zawodów dla miasta Gdańsk na rok 2018 jest już gotowe. Znajdziemy w nim listę zawodów będących w skrajnym deficycie, deficycie, umiarkowanym stanie oraz nadwyżce. Dzięki temu możemy spodziewać się, na jakie trudności natrafią poszczególne grupy zawodowe podczas poszukiwania pracy w Gdańsku.
Zawody z dużym deficytem na rynku pracy w Gdańsku są: analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, betoniarze i zbrojarze, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, fryzjerzy, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kucharze, lakiernicy, magazynierzy, murarze i tynkarze, nauczyciele przedszkoli, pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, pracownicy ochrony fizycznej, pracownicy telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieterzy, teleankieterzy, robotnicy budowlani, robotnicy obróbki drewna i stolarze, spawacze, sprzątaczki i pokojowe, sprzedawcy i kasjerzy oraz szefowie kuchni.
Zawody będące w deficycie przedstawiają się następująco: agenci ubezpieczeniowi, archiwiści i muzealnicy, blacharze i lakiernicy samochodowi, cieśle i stolarze budowlani, cukiernicy, dekarze i blacharze budowlani, fizjoterapeuci i masażyści, inspektorzy nadzoru budowlanego, inżynierowie budownictwa, inżynierowie chemicy i chemicy, kelnerzy i barmani, kierownicy budowy, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, listonosze i kurierzy, mechanicy maszyn i urządzeń, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy elektronicy, monterzy instalacji budowlanych, monterzy konstrukcji metalowych, monterzy maszyn i urządzeń, monterzy okien i szklarze, nauczyciele języków obcych i lektorzy, nauczyciele nauczania początkowego, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele szkół specjalnych, obuwnicy, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorzy obrabiarek skrawających, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, opiekunki dziecięce, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, piekarze, pielęgniarki i położne, pomoce kuchenne, pracownicy administracyjni i biurowi, pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, pracownicy myjni, pralni i prasowalni, pracownicy poligraficzni, pracownicy przetwórstwa metali, pracownicy przetwórstwa spożywczego, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, pracownicy socjalni, projektanci i administratorzy baz danych, programiści, projektanci wzornictwa przemysłowego, przedstawiciele handlowi, recepcjoniści i rejestratorzy, samodzielni księgowi, sekretarki i asystenci, specjaliści administracji publicznej, specjaliści ds. finansowych, specjaliści ds. PR, reklamy, marketingu i sprzedaży, specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, spedytorzy i logistycy, ślusarze, tapicerzy, technicy mechanicy, wychowawcy w placówkach oświatowych i opiekuńczych oraz zaopatrzeniowcy i dostawcy.
Zawody będące w równowadze to z kolei: administratorzy stron internetowych, akustycy i realizatorzy dźwięku, animatorzy kultury i organizatorzy imprez, architekci i urbaniści, architekci krajobrazu, asystenci w edukacji, bibliotekoznawcy, bibliotekarze i specjaliści informacji naukowej, biolodzy, biotechnolodzy, biochemicy, brukarze, ceramicy przemysłowi, dentyści, diagności samochodowi, dziennikarze i redaktorzy, farmaceuci, floryści, fotografowie, geodeci i kartografowie, gospodarze obiektów, portierzy, woźni i dozorcy, graficy komputerowi, instruktorzy nauki jazdy, instruktorzy rekreacji i sportu, inżynierowie elektrycy i energetycy, inżynierowie inżynierii środowiska, inżynierowie mechanicy, kamieniarze, kierowcy autobusów, kierowcy samochodów osobowych, kierownicy ds. logistyki, kierownicy ds. produkcji, kierownicy ds. usług, kierownicy ds. zarządzania i obsługi biznesu, kierownicy sprzedaży, kierownicy w instytucjach społecznych i kultury, kosmetyczki, lekarze, logopedzi i audiofonolodzy, marynarze, pracownicy obsługi statków i portów, masarze i przetwórcy ryb, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, ogrodnicy i sadownicy, operatorzy aparatury medycznej, operatorzy maszyn do produkcji i przetwórstwa papieru, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów cementowych i kamiennych, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów chemicznych, operatorzy maszyn rolniczych i ogrodniczych, operatorzy maszyn włókienniczych, optycy i pracownicy wytwarzający protezy, plastycy, dekoratorzy wnętrz i konserwatorzy zabytków, pomoce w gospodarstwie domowym, pozostali specjaliści edukacji, pracownicy ds. budownictwa drogowego, pracownicy ds. jakości, pracownicy ds. ochrony środowiska i bhp, pracownicy ds. techniki dentystycznej, pracownicy obsługi ruchu lotniczego, pracownicy obsługi ruchu szynowego, pracownicy poczty, pracownicy służb mundurowych, pracownicy sprzedaży internetowej, pracownicy usług pogrzebowych, pracownicy zajmujący się zwierzętami, prawnicy, ratownicy medyczni, robotnicy leśni, robotnicy obróbki skóry, rolnicy i hodowcy, rybacy, rzemieślnicy obróbki szkła i metali szlachetnych, socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych, specjaliści ds. organizacji produkcji, specjaliści ds. rynku nieruchomości, specjaliści rolnictwa i leśnictwa, specjaliści technologii żywności i żywienia, specjaliści telekomunikacji, technicy budownictwa, technicy informatycy oraz weterynarze i windykatorzy.
Nadwyżkowe zawody w Gdańsku w 2018 to: ekonomiści, filolodzy, tłumacze, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy meteorolodzy, geolodzy, geografowie, pedagodzy oraz psycholodzy i psychoterapeuci.